Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, ülkemizde genel olarak çoğu özel ve resmi hastanelerde hizmet vermekte olan polikliniklerden biridir. Fizik tedavi ve rehabilitasyonu genel olarak iki farkı aşamada açıklamak gerekebilir. Fizik tedavi ve rehabilitasyon, bölümü genel olarak Uzman bir hekim ve yardımcısı olarak fizyoterapist teknikerleri olarak hizmet vermektedirler. Fizik tedavi ve rehabilitasyon alanında Uzman olabilmek için 6 yıllık tıbbi eğitimin yanında minimum 4 yıla kadar da görev görmesi gerekmektedir. Fizyoterapistler ise genel olarak 4 yıllık eğitimlerini tamamladıktan sonra fizyoterapist olarak fizik tedavi ve rehabilitasyon Uzman hekiminin yanında yardımcısı olarak görev görmektedir. Genel olarak görevleri fizik tedavi ve rehabilitasyon Uzman hekimlerinin hastaları için planladığı ve periyodik olarak tedavi süreçlerini takip ederek hastaya uygulanması gereken tedavi yöntemlerini uygulamakla yükümlüdür. Hiçbir şekilde kendi başına göre tedavi sürecini gerçekleştirme gibi yetkileri yoktur. Fizik tedavi ve rehabilitasyon Uzman bir hekimin uygulanmasını öngördüğü tedavi uygulamakta yardımcı olurlar. Fizyoterapistlerin bunun dışında hastalara yardımcı olmak ve hastaları tedavi sürecine hazırlamaktadırlar. Ülkemizde özel ve resmi olarak birçok fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümleri mevcut olsa da hastaların genel olarak Uzman bir fizik tedavi ve rehabilitasyonları tercih etmeleri gerekmektedir ve çok iyi başarı oranları bulunan Uzman hekimleri araştırmaları gerekmektedir.


Fizik Tedavi Hangi Rahatsızlıkları Tedavi Eder


Fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümü genel olarak iki farklı başlık altında açıklamak daha yararlı olacaktır. İlk olarak Fizik Tedavi; fizik tedavi genel olarak kas sistemi ve sinir sistemine bağlı olarak kas ve iskelet sisteminde hayatı olumsuz etkileyen ve hareket alanı daraltan sinir daralması veya sinir sıkışması gibi rahatsızlıklarda, ayrıca sinir sistemlerde bulunan rahatsızlıklara bağlı olarak kas ve iskelet sistemlerin de uyarıcı elektrik akımlarının gerçekleşmemesi durumuna bağlı olarak kas ve iskeletlerin fonksiyonlarını gerçekleştirmesinde yetersiz kalması durumunda fizik tedavi ile sıkıntıları giderilmeye çalışılır. Rehabilitasyon ise genel olarak doğuştan veya sonradan travmalara bağlı olarak nörolojik veya psikolojik alanlarda hastaların normal bir şekilde hayatların sürdürmelerinde yetersiz kalmaları durumunda yani herhangi bir bölümünde yetersiz kalmaları durumunda hastanın psikolojik ve nörolojik olarak tedavi edilmesiyle hastalarda öz güven ve sosyalleşme amaçlı yapılan psikolojik tedavidir. Rehabilitasyonlarda genel amaç hastaların yetersiz oldukları alanlarda kendilerini daha iyi hissetmelerini, yapılması gereken fizik tedavilerde daha bir özgüvenle çalışmalara devam etmeleri amacıyla yapılan hizmetlerdir. Bundan dolayı, fizik tedavi ve rehabilitasyon ayrılamaz bir bütün gibidirler.


Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hangi Durumlarda Başvurulmalı


Fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümünde genel olarak asıl amaç eklem ve kas sistemlerimizin ısı olarak artırılarak eklem ve kas sistemlerimizi çalıştırmak için bu bölgelerin daha çok kanlanması ile besleyici hareketlerle ağrıları azaltmak ve tekrardan kendini toplayarak rahatsızlığın bulunduğu alanı çalıştırmak amaçlanır. Fizik tedavilerde yalnızca rahatsız olunan bölgeyi geliştirmek için egzersizler yapılır ve bu egzersizler ile rahatsızlığın olduğu bölgenin kanlanması ve beslenmesi sağlanarak çalışma oranı artırılır. Bu tedavi sürecinde hastanın dış dünya ile kopmaması ve sosyalleşmesi için fizik tedavinin yanında rehabilitasyon hizmeti de verilerek hastanın özründen dolayı içe kapanıklığı ve fizik tedavilerde yapılması gereken egzersizleri eksiksiz yapılması amaçlanır. Bundan dolayı bazı durumlarda ülkemizde direkt olarak fizik tedavi ve rehabilitasyon önerilmektedir. Bu rahatsızlıkları maddeler halinde açıklayacak olursak;
  • Fıtıklara bağlı olarak bel ve boyun ağrılarında,
  • Felçlere bağlı olarak yüz felci sağ bölüm felci gibi geçici felçlerde,
  • Omuz ağrıları ve el dirsekleri ile kol dirseklerinde gerçekleşen ağrılarda,
  • Kalça ve sırt ile kas spazmlarında,
  • Romatizma hastalıklarında,
  • Herhangi bir bölgede sakatlanılması durumunda ortopedik sıkıntılarda
  • Kemik erimesine bağlı olarak osteoporoz hastalıklarında,
  • Doğuştan kaynaklı olarak özürlülük durumunda çocuklar için rehabilitasyon,
  • Hamilelik döneminde vücut şeklinin korunması ve sağlıklı doğumların olması için.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon

Rehabilitasyon Nedir?

Rehabilitasyon Nedir?

Ortopedik Rehabilitasyon Nedir?

Ortopedik Rehabilitasyon Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Fizik Rehabilitasyon Nedir ve Nasıl Yapılır?

Fizik Rehabilitasyon Nedir ve Nasıl Yapılır?

Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezleri

Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezleri

Pulmoner Rehabilitasyon Nedir ve Nasıl Yapılır?

Pulmoner Rehabilitasyon Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kardiyak Rehabilitasyon Nedir?

Kardiyak Rehabilitasyon Nedir?

Evde Rehabilitasyon Nedir ve Nasıl Yapılır?

Evde Rehabilitasyon Nedir ve Nasıl Yapılır?